«Powrót

Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu

Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu

Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu

Na zdjęciu widoczna jest postać mężczyzny który palcem wskazującym pokazuje na laptopa

W związku aktualną sytuacją epidemiologiczną zdecydowaliśmy się na czasowe ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych w województwie wielkopolskim.
Ograniczenie dostępu potrwa do odwołania.

W tym czasie skorzystaj z rozwiązań nie wymagających osobistej wizyty w urzędzie skarbowym:


Logo usługi Profil Zaufany

Profil Zaufany


 

Załatwiaj sprawy przy użyciu Profilu Zaufanego, wysyłając korespondencję elektronicznie na skrzynkę ePUAP swojego urzędu – załóż Profil Zaufany (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).


Grafika przedstawiająca słuchawkę telefonu połączoną z budynkiem

Skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowymJeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego, jak załatwić swoją sprawę podatkową – skorzystaj z telefonicznej informacji w swoim urzędzie skarbowym. Wyznaczyliśmy specjalne numery telefonów, przypisane do różnych kategorii spraw podatkowych. Ich wykaz znajdziesz po kliknięciu w nazwę swojego urzędu skarbowego na poniższej liście:


Grafika dokumentu z certyfikatem i napis: zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

ZaświadczeniaW serwisie biznes.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) znajdują się opisy elektronicznych usług świadczonych przez urzędy skarbowe, między innymi informacje o tym w jaki sposób, elektronicznie, można złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach oraz należnościach celnych lub stwierdzające stan zaległości.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) - są dostępne na biznes.gov.pl.

Zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) - są dostępne na biznes.gov.pl.

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, opłatami, mandatami lub stwierdzające stan zaległości (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) - e-PUAP.


Twój e-PIT czeka na Ciebie

Twój e-PIT czeka na CiebieJeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej i rozliczasz się na formularzu PIT-37, PIT-38, PIT-36 lub PIT-28, Twoje zeznanie jest już automatycznie wypełnione i czeka na Ciebie w usłudze Twój e-PIT. Logując się na podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym), możesz zaakceptować zeznanie lub uzupełnić je o dodatkowe informacje (np. o przysługujących Ci ulgach lub odliczeniach), a następnie w kilku kliknięciach przesłać formularz do urzędu skarbowego. Jeśli nie zrobisz nic – Twój PIT zostanie automatycznie zaakceptowany 30 kwietnia. Jeśli okaże się, że wynika z niego dopłata podatku, Twój urząd skarbowy w maju poinformuje Cię o tym.

Twój e-PIT znajdziesz wyłącznie na podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym). Na portalu dostępne są również informacje o tym jak korzystać z usługi, m.in.:

Pomoc techniczną ws. usługi Twój e-PIT można uzyskać wysyłając e-maila na adres: info.epit@mf.gov.pl (link otwiera okno nowej wiadomości w programie do obsługi poczty elektronicznej).


e-Deklaracje

e-Deklaracje nadal dostępneJeśli prowadzisz działalność gospodarczą możesz rozliczyć się elektronicznie w systemie e-Deklaracje na podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym). Znajdują się tam również wszystkie pozostałe deklaracje podatkowe, nieobjęte automatyczną usługą Twój e-PIT. Skorzystaj z interaktywnych formularzy PDF lub aplikacji e-Deklaracje Desktop instalowanej na komputerze.

Pomoc techniczną przy obsłudze systemu e-Deklaracje można uzyskać wysyłając e-maila na adres: info.e-deklaracje@mf.gov.pl (link otwiera okno nowej wiadomości w programie do obsługi poczty elektronicznej).


Mikrorachunek podatkowy (napis i logo)

Pamiętaj o indywidualnym rachunku podatkowym (mikrorachunku)Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT wpłacać powinieneś już nie na rachunek właściwego urzędu skarbowego, ale na swój indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy). Nawet jeśli w przyszłości zmienisz miejsce zamieszkania (lub siedzibę firmy) – numer konta do wpłat podatku pozostanie ten sam, niezależnie od urzędu skarbowego, w jakim będziesz się rozliczać.

Jeśli z twojego PIT-a wynika konieczność dopłaty podatku – przelew lub wpłatę wyślij na swój numer mikrorachunku. Jest on przypisany do numeru PESEL podatnika lub NIP-u firmy. Możesz go sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).


podatki.gov.pl

Podatkowa baza wiedzyNa portalu podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) zamieszczone są wszystkie najświeższe informacje podatkowe, wyjaśnienia, instrukcje oraz broszury potrzebne do rozliczenia się z fiskusem.

Na podatki.gov.pl sprawdzisz również jakie wybrane, popularne sprawy z zakresu podatków i cła możesz załatwić online bez wychodzenia z domu (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).


Krajowa Informacja Skarbowa (napis i logo)

Krajowa Informacja SkarbowaPoza infoliniami w urzędach skarbowych, do Państwa dyspozycji jest również ogólnopolska Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS):

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Swoje pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej możesz również przesłać, wypełniając intenetowy formularz kontaktowy. Odpowiedź otrzymasz na wskazany w formularzu adres e-mail:

Rejestr zmian