«Powrót

Współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej w wymianie informacji podatkowych

Współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej w wymianie informacji podatkowych

Współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej w wymianie informacji podatkowych

Uczestnicy konferencji siedzący przy stołach, w tle prezentacja multimedialna wyświetlana na ekranie.
Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu była współorganizatorem spotkania Szefów Centralnych Biur Łącznikowych administracji podatkowych państw Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzenie poświęcone było najnowszym wyzwaniom we współpracy administracyjnej i wymianie informacji podatkowych.

18 kwietnia 2018 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie Szefów Centralnych Biur Łącznikowych administracji podatkowych państw Grupy Wyszehradzkiej w formacie rozszerzonym o Austrię i Słowenię (V6). Gośćmi tegorocznego spotkania byli przedstawiciele Bułgarii.

Konferencja – zorganizowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Izbami Administracji Skarbowej w Poznaniu oraz w Gdańsku - poświęcona była tematowi bieżących wyzwań dla administracji w sprawach wymiany informacji podatkowych i inicjatywom podejmowanym przez państwa Grupy Wyszehradzkiej.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu - Wydziału Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, pełniącego rolę Centralnego Biura Łącznikowego w Polsce.

Obradom przewodniczyła Pani Urszula Prus-Markowska – p.o. Naczelnika Wydziału Biuro Wymiany Informacji Podatkowych. Przedmiotem wystąpień przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, czeskiej administracji podatkowej, Ministerstwa Finansów, jak również towarzyszących dyskusji było funkcjonowanie centralnych biur łącznikowych i przedstawienie wybranych inicjatyw w zakresie funkcjonowania współpracy administracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania, weryfikacji i ochrony danych. Uczestnicy spotkania szczególną uwagę poświęcili zagadnieniom automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz współpracy z instytucjami finansowymi i państwami trzecimi. Omówiono także doświadczenia państw Grupy w zakresie kontroli wielostronnych i obecności obcych urzędników w trakcie postępowań podatkowych, a także współpracy bilateralnej na mocy podpisanych porozumień.