«Powrót

Mogli wyprodukować 2 tysiące papierosów na minutę

Mogli wyprodukować 2 tysiące papierosów na minutę

Mogli wyprodukować 2 tysiące papierosów na minutę

Funkcjonariusz i papierosy
Funkcjonariusz przy linii produkcyjnej
linia produkcyjna
Zabezpieczone papierosy w kartonie

Funkcjonariusze KAS wspólnie z Policjantami CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów w powiecie zielonogórskim. Podczas akcji zatrzymano cztery osoby, zabezpieczono 3,6 mln szt. papierosów oraz tytoń, komponenty i maszyny do ich produkcji.
Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji pół roku temu zauważyli pojawiające się na rynku polskim, być może nawet europejskim nielegalnie wyprodukowane papierosy z nienotowanego dotąd  źródła. W wyniku wręcz drobiazgowej pracy, krok po kroku odtwarzali trasy kolejnych transportów aby ustalić  lokalizację miejsca produkcji „lewych" papierosów.

W celu likwidacji nielegalnej fabryki Policjanci nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wszystko wskazywało na to, że nielegalna produkcja papierosów może odbywać się w jednym z obiektów na terenie powiatu zielonogórskiego.

Działania zostały przeprowadzone wczoraj, kiedy to funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP weszli do hali, zatrzymując cztery osoby całkowicie zaskoczone widokiem mundurowych. W budynku znajdowała się kompletna linia do produkcji papierosów oraz urządzenia pomocnicze. Z ustaleń funkcjonariuszy WUCSwynika, że maszyny były w stanie wyprodukować nawet dwa tysiące sztuk papierosów na minutę. Zabezpieczono także około 3,6 mln sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów, ok. 650 kg tytoniu i odpadów produkcyjnych oraz komponenty do ich produkcji. Wprowadzenie na rynek zabezpieczonych papierosów naraziłoby Skarb Państwa na straty w wysokości 4,6 mln zł. Funkcjonariusze ustalają kolejne aspekty sprawy, m.in. od jak dawna trwał przestępczy proceder, skąd trafiały komponenty oraz kto był odbiorcą nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Osoby, które zostały zatrzymane podczas wczorajszej akcji jeszcze dzisiaj zostaną doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.

Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.