«Powrót

15 milionów dm3 skażonego spirytusu na rzecz walki z COVID-19

15 milionów dm3 skażonego spirytusu na rzecz walki z COVID-19

15 milionów dm3 skażonego spirytusu na rzecz walki z COVID-19

Funkcjonariusz i funkcjonariuszka w trakcie kontroli pojemnika 1000 l  ze spirytusem. W tle samochód służbowy i trzeci funkcjonariusz
Funkcjonariusz plombuje cztery pojemniki ze spirytusem. W tle samochód służbowy i budynek firmy
Urządzenia na hali produkcyjnej
  • Miesięcznie, przez ręce wielkopolskiej KAS, w ramach nadzoru akcyzowego, przechodzi 15 milionów litrów wprowadzanego na rynek skażonego spirytusu.
  • Spirytus ten w całości jest obecnie wykorzystywany do produkcji środków dezynfekujących, trafiających m.in. do szpitali, laboratoriów i innych placówek medycznych.

Na terenie Wielkopolski wytwarzaniem alkoholu skażonego zajmuje się 12 podmiotów. Od początku ogłoszenia pandemii całość produkcji została ukierunkowana na spirytus skażony, który służy do przygotowywania środków dezynfekujących i odkażających, tak niezbędnych w zwalczaniu koronawirusa.

W marcu br. łączna produkcja spirytusu skażonego w naszym regionie wyniosła 15 milionów litrów.

Spirytus jest wyrobem akcyzowym, dlatego też jego produkcja i przerób, w tym np. skażanie, podlega kontroli sprawowanej przez urzędy celno-skarbowe. Zastosowanie spirytusu może być wielorakie. Jeśli jest on przeznaczony do produkcji alkoholi konsumpcyjnych, podlega opodatkowaniu akcyzą. Spirytus przeznaczony na inne cele, np. do produkcji środków dezynfekcyjnych, jest z niej zwolniony.

W obecnej sytuacji pandemii wywołanej koronawirusem spirytus, jako podstawowy surowiec w produkcji środków odkażających, stał się produktem wręcz strategicznym. W ostatnich dwóch miesiącach wielokrotnie wzrosło więc zapotrzebowanie na ten wyrób  - a tym samym również ilość pracy funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, którzy sprawują urzędowy nadzór nad jego przerobem.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, do absolutnego minimum ograniczamy wszelkie czynności administracyjne, tak aby nie było żadnych zakłóceń i opóźnień w łańcuchu dostaw spirytusu na rynek - jego ostatnim ogniwem jest bowiem gotowy produkt, czyli tak potrzebne obecnie środki dezynfekujące.