Świąteczne podróże - o czym warto pamiętać

Świąteczne podróże - o czym warto pamiętać

Świąteczne podróże - o czym warto pamiętać

Mężczyzna ciągnący walizkę po płycie lotniska

Wyjeżdżasz na święta poza granice Unii Europejskiej? Planujesz podróż samolotem do bliskich? Zadbaj o to, aby przebiegła bezproblemowo.

Leki

Leczysz się i Twoja kuracja będzie trwać również w czasie podróży świątecznej? Sprawdź, czy lek, który przyjmujesz, znajduje się na liście preparatów zabronionych w państwie, do którego jedziesz.

Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych Państwa, do którego się wybierasz.

Jeśli zażywasz leki psychotropowe – powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz.

Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państwa – możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku.

Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Zwierzęta

Te święta planujesz spędzić za granicą, zabierając w podróż również swojego czworonoga?

Przewóz zwierząt domowych do państw UE jest uregulowany przepisami unijnymi. Zgodnie z nimi „zwierzę domowe" to takie, które:

  1. należy do jednego z niżej wymienionych gatunków:
    • psy,
    • koty,
    • fretki,
    • bezkręgowce (z wyjątkiem pszczół i trzmieli oraz mięczaków i skorupiaków),
    • ozdobne zwierzęta wodne,
    • płazy,
    • gady,
    • ptaki z wyjątkiem drobiu,
    • gryzonie i króliki inne niż przeznaczone do produkcji żywności.
  2. jego przemieszczanie wynika z konieczności przemieszczenia się jego właściciela,
  3. nie może być przeznaczone do sprzedania lub przekazania innej osobie.

Zwierzę może być przewożone jedynie przez jego właściciela lub osobę, która ma od niego pisemne upoważnienie.

W przypadku psów, kotów lub fretek wymagane jest także, by zwierzak posiadał wszczepiony transponder, był zaszczepiony przeciw wściekliźnie i miał odpowiedni dokument identyfikacyjny.

Więcej informacji znajdziesz na:

Żywność

Kiedy wybieramy się na święta do rodziny za granicę i chcemy zabrać ze sobą także świąteczne smakołyki, musimy pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj żywności będzie mógł przekroczyć granicę razem z nami. To, co możemy wywieźć do krajów spoza UE i w jakich ilościach, jest ściśle uregulowane. Informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych Państwa, do którego się wybierasz.

Jeśli wracasz ze świątecznych podróży ze spożywczymi upominkami, również musisz pamiętać, że nie każdy produkt będziesz mógł wwieźć do UE. Zabroniony jest m.in. przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego (mięsa, wędlin i nabiału) a także niektórych owoców i warzyw.

Prezenty

W naszym bagażu świątecznym często przewozimy również upominki dla najbliższych. Wybierając się w podróż do kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej trzeba pamiętać o odpowiednich zgłoszeniach i opłatach celnych.

To, jakiej wartości towary można przewieźć bez cła, regulują przepisy kraju, do którego podróżujemy. Takich informacji szukaj np. w ambasadzie lub na stronach rządowych Państwa, do którego się wybierasz.

Jeśli święta spędzałeś poza UE i wracasz do Polski z kosztownymi upominkami od bliskich, również nie zapomnij o zasadach ich przewozu. Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza:

  • 300 euro (transport lądowy),
  • 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

e-TOLL

Jeżeli spędzasz święta w kraju, pamiętaj o bilecie autostradowym.

Podróżując płatnymi odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Sośnica, kup wcześniej e-bilet autostradowy.

Możesz to zrobić:

  • w aplikacji e-TOLL PL BILET,
  • w sklepie internetowym na stronie www.etoll.gov.pl,
  • stacjonarnie na 1 372 stacjach paliw PKN ORLEN i 26 stacjach paliw LOTOS,

oraz w aplikacjach partnerów systemu: Autopay, mPay, SkyCash, SPARK, IKO PKO BP, ORLEN PAY, mFlota ORLEN Vitay, Autokonto, Yanosik, aplikacji Banku Millennium (za pośrednictwem partnera Autopay Mobility Sp. z o.o.).

E-bilet autostradowy można kupić z 60-dniowym w formie elektronicznej i papierowej. Okres jego ważności wynosi 48 godzin od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, wskazanej na bilecie. Można go zwrócić w taki sam sposób, w jaki został kupiony, przed wskazaną datą rozpoczęcia podróży.

Odwiedź stronę etoll.gov.pl, na której dowiesz się więcej: www.etoll.gov.pl.

Rejestr zmian