- Kupując egzotyczne pamiątki z podróży, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane.
- Przewóz okazów zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt wymaga odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.
Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej (UE) okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska - CITES.
Wracając z egzotycznych wakacji, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie pamiątki przywozimy do kraju. Wiele osób kupuje biżuterię, torebki i dodatki ze skór zwierząt, muszle, leki stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, regionalne ubrania, ozdoby do mieszkania czy fragmenty dzikiej przyrody. Tymczasem mogą one zawierać fragmenty roślin lub zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją waszyngtońską.
Nielegalny przewóz okazów chronionych to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.
Przykład:
Wszystkie słonie żyjące na wolności są zagrożone wyginięciem - chroni je Konwencja Waszyngtońska CITES. Będąc na wakacjach w krajach afrykańskich bądź azjatyckich, możesz spotkać się z różnego rodzaju pamiątkami wykonanymi z kości słoniowej.
Uważaj również na przedmioty wykonane z dzikich kotów. Pamiętaj, że przewóz towarów wykonanych z lamparta, geparda czy innych kotowatych przez granicę jest zabroniony.
Właśnie dla tych pamiątek i chęci ich posiadania giną słonie i inne zwierzęta.
Czy wiesz, że niektóre muszle to gatunki zagrożone wyginięciem? Na plażach możemy ich wiele znaleźć, natomiast niektóre z nich objęte są ochroną.
Preparaty medycyny naturalnej, które zawierają bądź sugerują, że mogą zawierać w sobie sproszkowane kości tygrysa lub innych gatunków zagrożonych wyginięciem są okazem CITES i nie wolno przewozić przez granicę bez pozwoleń.
Pamiętaj: Nie przywoź takich pamiątek.
Więcej informacji znajdziesz na https://granica.gov.pl/j/index.php/24-glowna/506-cites