«Powrót

Świąteczne zakupy w sieci mogą być bezpieczne

Świąteczne zakupy w sieci mogą być bezpieczne

Świąteczne zakupy w sieci mogą być bezpieczne

  • Przesyłki spoza Unii Europejskiej są kontrolowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).
  • Kupując prezenty na zagranicznych portalach zakupowych zwracaj uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i nie daj się nabrać na podróbki.
  • Sprawdź jakie formalności podatkowe wiążą się z zamówieniami przysyłanymi zza granicy.

Grudzień to czas przedświątecznych zakupów, które coraz chętniej robimy przez internet, często korzystając również z zagranicznych portali zakupowych. Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę?

„Jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, musisz wiedzieć, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS"– mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Towary są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej produktów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej. Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś jest podróbką, paczka jest zatrzymywana, a ty ponosisz konsekwencje. Tracisz więc pieniądze i zakupiony towar. Jak się przed tym uchronić?

Sprawdź od kogo kupujesz

Internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak uważać na te wyjątkowo tanie – znacząco niższa cena może bowiem świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem.

Zanim klikniesz „Kupuję", sprawdź też regulamin sklepu internetowego aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta, lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność.

Kiedy cło, a kiedy tylko VAT?

Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE – w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków). W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 EUR, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach krajowych.