«Powrót

Walczymy z nielegalnym hazardem

Walczymy z nielegalnym hazardem

Walczymy z nielegalnym hazardem

Trzy włączone automaty do gier hazardowych stojące pod ścianą a przed nimi trzy krzesła dla graczy
Dwóch funkcjonariuszy w kominiarkach stojących w drzwiach kontrolowanego lokalu - w tle samochód służbowy
Dwóch funkcjonariuszy w trakcie kontroli automatów w lokalu. Trzy automaty gotowe do gry i trzy fotele dla graczy. Jeden z funkcjonariuszy w kominiarce ubrany w czarny mundur polowy, drugi w zielonej kamizelce

Kontrola i monitorowanie rynku gier hazardowych to w większości krajów domena państwa. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie nadzór nad rynkiem gier hazardowych i zwalczanie nielegalnego hazardu jest jednym z podstawowych, ustawowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej. W ramach ogólnopolskich, zintensyfikowanych działań prowadzonych przez wszystkie urzędy celno-skarbowe w okresie od 15 do 29 października br., zrealizowano 563 kontrole, w trakcie których stwierdzono naruszenie przepisów o grach hazardowych. W efekcie przeprowadzonych kontroli na terenie całego kraju zatrzymano 2.023 nielegalne automaty do gier.

Istotną rolę w działaniach odegrali funkcjonariusze wielkopolskiej Służby Celno-Skarbowej. Na terenie naszego regionu przeprowadzono kontrolę w 140 punktach, co do których istniało podejrzenie, że są w nich organizowane nielegalne gry hazardowe. W rezultacie działań zatrzymano 182 nielegalne urządzenia, w tym również w trakcie kontroli drogowej.

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko gracza, ale i jego najbliższe otoczenie. Dlatego też walka z nielegalnym hazardem ma, obok ekonomicznego, również kontekst społeczny. Bardzo często konsekwencją uzależnienia jest pętla zadłużenia i utrata pracy. Dlatego tak istotną kwestią są działania edukacyjne Służby Celno-Skarbowej realizowane w ramach profilaktyki antyhazardowej i eliminacja z rynku nielegalnych automatów do gier.