«Powrót

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online - e-usługa na Biznes.gov.pl

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online - e-usługa na Biznes.gov.pl

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online - e-usługa na Biznes.gov.pl

Damska dłoń na myszy komputerowej, w tle klawiatura.
Grafika pt. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach przez internet. Dla kogo i kiedy? Gdy starasz się o kredyt, zawierasz umowę leasingową, chcesz sprzedać nieruchomość, bierzesz udział w przetargach publicznych. Dlaczego online? Szybko, prosto i pewnie, bez zbędnych formalności. 28 tys. osób otrzymało zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online (od kwietnia 2018). Schemat krok po kroku. Wejdź na biznes.gov.pl/podatki-niezaleganie.

Czego dotyczy zaświadczenie?


Zaświadczenie może dotyczyć nie tylko podatków dochodowych VAT lub akcyzy. Wniosek, który wysyłasz może obejmować np.:

  • podatek od nieruchomości lub od środków transportowych – składasz go do urzędu miasta, gminy lub starostwa
  • opłatę za korzystanie ze środowiska – wniosek składasz do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Dla kogo i kiedy?


Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach możesz potrzebować jako zwykły obywatel, jak również jako przedsiębiorca, m.in. podczas:

  • załatwiania spraw w banku (np. przy staraniu się o kredyt),
  • zawierania umowy leasingowej,
  • sprzedaży nieruchomości,
  • udziału w zamówieniach publicznych, gdy zażąda tego zamawiający,
  • potwierdzania wiarygodności kontrahenta (zaświadczenie o stanie jego rozliczeń podatkowych możesz dostać tylko za jego zgodą).

Jak złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia?


Wniosek można złożyć online przez portal Biznes.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Do podpisania wniosku potrzebny będzie profil zaufany albo podpis elektroniczny. Przy wypełnianiu wniosku pamiętaj o wybraniu odpowiedniego urzędu, do którego trafi dokument.

Ile zapłacisz?


21 zł – opłata skarbowa za wydanie jednego egzemplarza zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Opłatę wpłacasz nie na rachunek urzędu skarbowego, ale na konto urzędu miasta/gminy, na terenie którego znajduje się właściwy urząd skarbowy.

Dowiedz się więcej na temat opłaty skarbowej (link otwiera się w nowym oknie).

Jak długo będziesz czekać?


Zaświadczenie dostaniesz w ciągu 7 dni. Urząd może przysłać dokument w formie elektronicznej lub przesyłką pocztową – o ile zaznaczysz to we wniosku. Zaświadczenie możesz też odebrać w urzędzie.

Masz pytania?


Skontaktuj się z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy (link otwiera się w nowym oknie) - zadzwoń na nr 801 055 088 lub 22 765 67 32.
 

***


Biznes.gov.pl to serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców, którego misją jest pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy.  Za pomocą Biznes.gov.pl osoby prowadzące firmę mogą składać wnioski do instytucji państwowych drogą elektroniczną oraz załatwiać swoje biznesowe sprawy przez internet szybko, łatwo i bez zbędnych formalności.