«Powrót

Rozstrzygnięcie konkursu pod patronatem KAS „Finanse a matematyka”

Rozstrzygnięcie konkursu pod patronatem KAS „Finanse a matematyka”

Rozstrzygnięcie konkursu pod patronatem KAS „Finanse a matematyka”

W czwartek 25 kwietnia br. w hali widowiskowo-sportowej Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło się uroczyste podsumowanie osiemnastej już edycji konkursu „Finanse a matematyka", organizowanego przy współpracy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie.

Ideą towarzyszącą organizacji turnieju od samego początku było przede wszystkim rozpowszechnianie wśród młodego pokolenia wiedzy na temat rozliczania podatku dochodowego oraz umożliwienie mu zdobycia praktycznych umiejętności w wypełnianiu formularzy podatkowych. Z czasem, w obliczu wkraczania nowych technologii w różne sfery naszego życia, nacisk położony został również na wypełnianie zeznań w postaci elektronicznej. Stąd w sobotę 23 marca 2019r. w Centrum Obsługi Urzędu Skarbowego w Gnieźnie przy stanowiskach komputerowych rywalizowało ze sobą 53 uczniów wyłonionych wcześniej w eliminacjach wewnątrzszkolnych.

W tym roku w konkursie objętym patronatem Ministerstwa Finansów wzięło udział 19 szkół powiatu gnieźnieńskiego, w tym 13 w kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie przeanalizować sytuację rodzinną, finansową i zawodową przykładowego podatnika, wypełnić formularz PIT-37 na podstawie zgromadzonych informacji oraz zmieścić się w czasie 50 minut przewidzianym na wykonanie zadania. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów i pedagogów najmłodszemu laureatowi na rozwikłanie problemu przygotowanego przez pracowników Urzędu Skarbowego w Gnieźnie wystarczył nieco ponad kwadrans.

Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży konkurs został przeprowadzony w podziale na dwie grupy wiekowe: pierwszą stanowiły dzieci ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, drugą natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci odbierali zatem nagrody zarówno indywidualne, jak i te przewidziane dla szkół, które najlepiej przygotowały przyszłych podatników do wypełniania obowiązków wobec budżetu państwa. Wyniki klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:

W kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych:

I miejsce - Filip Budasz ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum „Prymus"

II miejsce - Radosław Lesiński ze Szkoły Podstawowej w Mieleszynie

III miejsce - Sandra Kleinke ze Szkoły Podstawowej w Mieleszynie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - Urszula Podgórska  z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie

II miejsce - Dominika Banaszak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie

III miejsce - Milena Surman z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Puchar Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie powędrował natomiast do dwóch najlepiej ocenionych szkół, tj. do Szkoły Podstawowej  w Mieleszynie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie.

W uroczystości podsumowania konkursu oraz wręczenia nagród wzięli udział przedstawiciele organizatorów i lokalnych władz m. in. Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu pan Karol Różycki, Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu pani Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie pan Leszek Kasprzak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie pan Robert Andrzejewski, Prezydent Miasta Gniezna pan Tomasz Budasz, jak również przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie.

Wśród fundatorów nagród znaleźli się m. in. Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie oraz Prezydent Miasta Gniezna.