«Powrót

Wielka Akademia Ratownicza Sarex-24 – Wilczyn

Wielka Akademia Ratownicza Sarex-24 – Wilczyn

Wielka Akademia Ratownicza Sarex-24 – Wilczyn

Stoisko edukacyjne Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
Stoisko edukacyjne Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
Stoisko edukacyjne Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu

W minioną sobotę na plaży w Wilczynie odbyła się kolejna edycja największego pikniku służb ratowniczych w kraju. Podczas tego wydarzenia, mieszkańcy regionu mogli zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy i ratowniczy, wykorzystywany w działaniach ratowniczych oraz poszukiwawczo-ratowniczych.

Organizatorami wydarzenia byli: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Wodna Służba Ratownicza oraz Grupa Poszukiwawcza-Ratownicza Nocny Tropiciel.

Oczywiście, na pikniku nie mogło zabraknąć wielkopolskiej KAS. Dla odwiedzających czekało nasze stoisko edukacyjne pełne różnych atrakcji. Najmłodsi mogli poznać jednego z naszych czworonożnych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w Wielkopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Poznaniu. To owczarek belgijski Malinois o imieniu Panda. Panda jest wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Największą atrakcją wśród młodzieży była lekcja kryminalistyki podczas, której można było razem z naszym technikiem pobrać swoje odciski palców. Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego opowiadali o służbie w mundurze. Odwiedzający nasze stoisko mogli zobaczyć sprzęt wykorzystywany w trakcie działań operacyjnych. Każdy mógł przymierzyć kamizelkę kuloodporną oraz hełm. Uczestnicy mogli zobaczyć wyroby wykonane ze zwierząt i roślin należących do gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Staraliśmy się wyczulić odwiedzających, że przewóz bez pozwoleń spoza UE takich pamiątek jest zabroniony. Dla najmłodszym przygotowaliśmy również samochód OCR Służby Celno-Skarbowej, służący do sczytywania tablic rejestracyjnych. Możliwość zobaczenia radiowozu od środka cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych.