«Powrót

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Dwóch ratowników medycznych stoi przy samochodzie Służby Celno-Skarbowej

Od 2000 roku, w każdą drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej pomocy. W tym roku przypada na 10 września. Święto ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Przyznać trzeba, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezwykle ważna w naszym życiu,

a obchodzone Święto to dobry czas, aby o tym przypomnieć. Musimy pamiętać,

że pierwsza pomoc jest niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek np. tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych, w naszej obecności. W takim przypadku szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) znacznie zwiększa szanse na przeżycie do 40 - 60%. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia - w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem większość z nas przyznaje, że nie umiałaby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Często pojawia się również obawa przed wyrządzeniem większej krzywdy poszkodowanemu.

Warto jednak pamiętać, że pierwsza pomoc może uratować ludzkie życie.

Zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Każda osoba może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania. Niezwykle ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowania niekorzystnych skutków zdarzenia. Powinniśmy znać zasady udzielania pierwszej pomocy i z odwagą przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.


O tym, jak postępować w przypadku wezwania karetki, zajrzyj do instrukcji, którą znajdziesz tutaj.