«Powrót

Działy specjalne produkcji rolnej - poradnik

Działy specjalne produkcji rolnej - poradnik

Działy specjalne produkcji rolnej - poradnik

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, rozliczający się dotychczas w oparciu o normy szacunkowe, będą zobowiązani do zaprowadzenia od 1 stycznia 2016 r. ksiąg rachunkowych, jeśli ich przychody za 2015 r. osiągną kwotę 5.092.440 zł. Jest to nowy obowiązek, który został wprowadzony ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 699).


Do tej pory podmioty prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, o ile nie zgłosiły w urzędzie skarbowym zamiaru prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogły wpłacać podatek dochodowy na podstawie norm szacunkowych, nawet gdy ich przychody osiągnęły limit zobowiązujący do prowadzenia pełnej księgowości. Potwierdzeniem tego była uchwała siedmiu sędziów NSA z dnia 17 stycznia 2011 r., sygn. akt II FPS 2/10.


Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, którzy będą zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów o rachunkowości (tj. gdy osiągną za 2015 r. przychody o równowartości 1.200.000 euro), nie będą już mogli ustalać przychodu z tej działalności na podstawie norm szacunkowych, lecz w oparciu o księgi rachunkowe. Wynika to z nowego art. 15 ust. 2 ustawy o pdof. Osiągnięcie przez tych podatników przychodów za 2015 r. w kwocie 5.092.440 zł, tj. 1.200.000 euro × 4,2437 zł/euro (kurs średni NBP z dnia 1 października 2015 r.) zobowiązuje ich zatem do otwarcia na dzień 1 stycznia 2016 r. ksiąg rachunkowych. Co istotne, o założeniu tych ksiąg nie muszą zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego.


Do ustalenia limitu przychodów podatnicy ci powinni uwzględnić przychody w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Chodzi tu o przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Nie wlicza się pozostałych przychodów operacyjnych oraz zysków nadzwyczajnych.


Nowy termin do złożenia PIT-6
W terminie do dnia 20 stycznia 2016 r. deklarację PIT-6 składają wyłącznie podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.


Deklaracji PIT-6 na 2016 r. nie składają podatnicy, którzy zdecydowali, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych rezygnując tym samym z ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych dochodu.


Deklaracji PIT-6 na 2016 r. nie składają również podatnicy obowiązani do ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych.


Od dnia 1 stycznia 2016 r. dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych będą ustalać podatnicy, którzy zgodnie z przepisami o rachunkowości są obowiązani do prowadzenia tych ksiąg.
Podatnicy, którzy w 2016 r. będą ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, będą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od dochodu wynikającego z podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Zaliczki te nie będą ustalane decyzją naczelnika urzędu skarbowego.


Aktualnie trwają prace nad określeniem nowego wzoru deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6), w którym uwzględnione zostaną zmiany wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.