«Powrót

Niebezpieczne towary eliminowane przez KAS

Niebezpieczne towary eliminowane przez KAS

Niebezpieczne towary eliminowane przez KAS

Kolarz ze zdjęć z zatrzymanymi produktami
  • Zabawki i elektronika – to produkty często zatrzymywane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z powodu niespełniania europejskich norm bezpieczeństwa.
  • W 2023 roku wielkopolska KAS zapobiegła wprowadzeniu na polski rynek ponad 720 tys. szt. towarów niezgodnych z przepisami oraz niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia konsumentów.
  • Łączna wartość zatrzymanych przedmiotów to ponad 33 mln złotych.

Jednym z zadań KAS jest kontrola importowanych towarów pod kątem bezpieczeństwa produktów. KAS zapewnia ochronę rynku i społeczeństwa Polski oraz UE przed napływem towarów, które nie spełniają wynikających z przepisów prawa wymagań, czy wręcz niosą zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów.  Kontrolą w tym zakresie zajmują się m.in. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej jednego z największych w Polsce oddziałów celnych - Oddziału Celnego w Poznaniu przy ul. Wichrowej.

W 2023 roku w oddziałach celnych w Poznaniu i Gądkach zatrzymano blisko 720 tys. szt. towarów naruszających obowiązujące krajowe oraz wspólnotowe normy bezpieczeństwa produktów. Najczęstszym powodem zatrzymania był rodzaj importowanego towaru, kraj wysyłki, niewłaściwe oznaczenia na produktach oraz braki w dokumentach. Były to między innymi produkty medyczne (np. kwas hialuronowy, urządzenia optyczne, strzykawki), zabawki, okulary, sztuczna biżuteria, a także urządzenia elektroniczne (laptopy, ładowarki, głośniki, smartwatche, drukarki) czy kosmetyki. 
Łączna wartość zatrzymanych przedmiotów to ponad 33 mln złotych.

Przed zakupem produktu warto sprawdzić czy znajdują się na nim symbole certyfikatów. To właśnie one dają nam pewność bezpieczeństwa oraz jakości. Do najbardziej powszechnych znaków, który cieszy się naszym zaufaniem jest znak CE (Conformité Européenne).Znak ten jest deklaracją producenta i oznacza, że wyrób, który został wprowadzany do obrotu, spełnia wymagania zasadnicze oraz przepisy prawa, normy jakości i bezpieczeństwa dotyczące tego wyrobu.

Podrabiane i znacznie tańsze od oryginalnych produkty to nie tylko niezdrowa i nieetyczna konkurencja, lecz także często zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów. Zyski z ich sprzedaży mogą wspierać grupy przestępcze. To tylko niektóre ciemne strony tego handlu, z którym walczy KAS.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia może stanowić także niezgodny z normami UE sprzęt elektroniczny. KAS na bieżąco eliminuje takie wyroby z rynku, często we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową.

Na rynek nie może także trafiać sprzęt elektroniczny, który stwarza ryzyko pożaru. Zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów to ważne, pozafiskalne zadanie KAS i obszar stałej współpracy między KAS, UOKiK i Inspekcją Handlową, a także innymi krajami UE w ramach systemu RAPEX. Kontrole KAS odbywają się zarówno w ramach procedur celnych, jak i bieżącej kontroli rynku wewnętrznego.