«Powrót

Ogólnopolskie warsztaty dla koordynatorów ds. Obrotu Towarami Strategicznymi

Ogólnopolskie warsztaty dla koordynatorów ds. Obrotu Towarami Strategicznymi

Ogólnopolskie warsztaty dla koordynatorów ds. Obrotu Towarami Strategicznymi

Grupa uczestników warsztatów przed wejściem do budynku
2 mężczyzn i kobieta idą przez halę produkcyjną
Mężczyzna stojący w hali produkcyjnej przed maszyną (obrabiarka sterowana numerycznie)
Grupa osób w hali produkcyjnej przygląda się pracownikowi prezentującemu działanie maszyn
Uczestnicy warsztatów siedzą w sali wykładowej. Prezentację prowadzi mężczyzna w mundurze wojskowym. Na ekranie wyświetla się napis: Plan wizyty przedstawicieli KAS w 31. BLT
Mężczyzna stojący w hali produkcyjnej przed maszyną (obrabiarka sterowana numerycznie)
  • Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu przy współpracy z Ministerstwem Finansów zorganizowała ogólnopolskie warsztaty dla Koordynatorów ds. Obrotu Towarami Strategicznymi.
  • Wśród gości i wykładowców byli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Warszawy.
  • W ramach wizyt studyjnych odwiedzono firmę FAMOT Pleszew i 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach k/Poznania.

W dniach 1-3 października br. w Poznaniu odbyły się coroczne ogólnopolskie  warsztaty dla Koordynatorów ds. Obrotu Towarami Strategicznymi. Zorganizowano je dzięki współpracy z Departamentem Ceł Ministerstwa Finansów.

Program warsztatów obejmował zarówno zajęcia stacjonarne, jak i wyjazdy studyjne. Koordynatorzy mieli okazję do zapoznania się z najnowszymi zjawiskami w zakresie obrotu towarami strategicznymi, w tym z prezentacjami przypadków, które w ostatnim okresie miały miejsce. Przedyskutowano również szereg kwestii związanych z kontrolą tego obrotu. W ramach szkolenia miała miejsce wizyta u europejskiego potentata w produkcji obrabiarek sterowanych numerycznie firmie FAMOT Pleszew Sp. z o.o., wchodzącej w skład międzynarodowego koncernu DMG MORI.

Jej efektem było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat identyfikacji obrabiarek sterowanych numerycznie i ich klasyfikacji jako produktów podwójnego zastosowania. Dostarczona przez przedstawiciela komórki jakości prezentacja na ten temat oraz późniejsze zademonstrowanie procesu kontroli dokładności obrabiarki w całości spełniły oczekiwania szkoleniowe i dostarczyły niezwykle cennych doświadczeń. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z funkcjonującym wewnętrznym systemem kontroli związanym z produkcją i obrotem centrami obróbczymi, które ze względu na swoje wysokie parametry technologiczne klasyfikowane są jako produkty podwójnego zastosowania. Po części teoretycznej, uczestników zaproszono do zwiedzanie hal produkcyjnych firmy. Wśród zebranych szczególny podziw wzbudziły nowoczesne wyposażenie oraz perfekcyjna organizacja pracy firmy FAMOT, w pełni zasługującej na miano fabryki drugiej połowy  XXI wieku.

W drugim dniu warsztatów jednym z punktów agendy było wystąpienie funkcjonariuszy ABW, którzy zaprezentowali rolę Agencji w zapobieganiu i zwalczaniu proliferacji produktów podwójnego zastosowania. W kolejnym punkcie uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem Miejsca Wyznaczonego zlokalizowanego na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach k/Poznania w której stacjonują nowoczesne samoloty myśliwskie F-16.

Następne spotkanie zaplanowano za rok w Warszawie.

Rejestr zmian