Kontynuacja kampanii - Hazard? Nie, dziękuję

Kontynuacja kampanii - Hazard? Nie, dziękuję

Kontynuacja kampanii - Hazard? Nie, dziękuję

Grafika z napisem: Gram, bo muszę. Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać. Nie daj się wciągnąć w hazard.
  • Wznowiono ogólnopolską kampanię Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.
  • Akcja edukacyjna prowadzona jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  • W ubiegłym roku szkolnym, udało nam się spotkać się z  16 tys. uczniów, odwiedzając 195 wielkopolskich szkół – podstawowych, gimnazjalnych, średnich i zasadniczych.

Widząc zdiagnozowane zagrożenie dotyczące uzależnienia od hazardu wśród młodzieży, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o kontynuowaniu kampanii informacyjno- edukacyjnej „HAZARD? Nie, dziękuję!".

Celem działań jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym sieci Internet, a także podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego.

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) potwierdzają, że stale wzrasta udział grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych, młodocianych poniżej 18 lat 2,8% ogółu grających oraz osób w wieku 18 do 24 lat 13,4% ogółu grających.

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodzin. Stąd pomysł kampanii, która trafi nie tylko do ludzi młodych, ale także do rodziców i nauczycieli w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i studentów.

Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. Dlaczego? Po pierwsze, z uwagi na powszechny dostęp do niego w szczególności ludzi młodych, często niepełnoletnich, traktujących coraz częściej hazard w sieci jako formę rozrywki. Po drugie, osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynącą z Internetu, w tym hazardu on-line. Po trzecie, poczucie anonimowości w Internecie sprzyja przekraczaniu granic.

Z uwagi na duże zainteresowanie szkół, Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło akcję „Hazard? Nie, dziękuję!" honorowym patronatem. Nowe działania prowadzone będą od dnia 01.10.2019 r. do dnia 30.06.2020 r. W ubiegłym roku szkolnym, udało nam się spotkać się z  16 tys. uczniów, odwiedzając 195 wielkopolskich szkół – podstawowych, gimnazjalnych, średnich i zasadniczych.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (7 i 8 klas), ponadpodstawowych, nauczycieli i rodziców. Pokazuje ryzyka, pojawiające się przy różnego rodzaju grach, zarówno na automatach, jak i zakładach wzajemnych np. obstawianiu meczy sportowych, loteriach, czy konkursach. Jednym z narzędzi do gry w  Internecie jest telefon komórkowy.

Zajęcia prowadzą doświadczeni pracownicy i funkcjonariusze z czterech delegatur Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu na terenie całego województwa. Spotkaniom towarzyszą materiały dydaktyczne w postaci prezentacji, ulotek i plakatów.

Zainteresowane szkoły mogą przesyłać swoje zgłoszenia elektronicznie na adres: edukacja.ias.poznan@mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w programie obsługującym pocztę elektroniczną) albo w formie tradycyjnej, na adres Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

W przypadku pytań lub wątpliwości odpowiedzi udzieli Państwu koordynator akcji hazardowej w woj. wielkopolskim - Pani Justyna Alejska – tel.  061 85 86 201.

Finał akcji zaplanowany został na koniec czerwca przyszłego roku.

Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać, nie daj się wciągnąć w hazard! To nasz apel do osób uczestniczących w nielegalnych grach hazardowych, w w sieci Internet.

Pliki do pobrania