«Powrót

Kto się boi STIRa? Nowa broń w rękach Służby Celno-Skarbowej.

Kto się boi STIRa? Nowa broń w rękach Służby Celno-Skarbowej.

Kto się boi STIRa? Nowa broń w rękach Służby Celno-Skarbowej.

Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu  i Departamentu Nadzoru nad Kontrolami Ministerstwa Finansów  wraz z Policjantami z Wrocławia i Poznania przeprowadzili w dniu 25 kwietnia czynności dotyczące przerwania przestępczej działalności prowadzonej przez zorganizowaną grupę przestępczą z powiatu słupeckiego zajmującą się  wystawianiem „pustych" faktur VAT na sprzedaż oleju napędowego oraz wprowadzaniem do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia. Działania przeprowadzono w ramach tzw. STIR - Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej. Dzięki zastosowaniu w.wym. procedury, na wniosek funkcjonariuszy WUCS, w ścisłej współpracy z Departamentem Nadzoru nad Kontrolami MF, na rachunku bankowym Spółki zabezpieczono środki pieniężne w kwocie w wysokości 240 tys. złotych.

W ramach procedury funkcjonariusze WUCS przeprowadzili czynności procesowe na terenie województw wielkopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, a działania objęły w sumie 11 miejsc.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono dokumentacje finansowo-księgową Spółki, zapis monitoringu z jej siedziby, sprzęt komputerowy z elektronicznymi nośnikami danych,telefony komórkowe osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze, środki pieniężne w kwocie ok. 200 tys. złotych, a także dwie jednostki broni palnej na które nie posiadano stosownego pozwolenia.

W trakcie czynności zabezpieczono również składniki majątkowe ruchome o szacunkowej wartości ok. 1,9 mln zł, w tym: samochód marki Mercedes 240 GD, cztery  łodzie motorowe, samochód cysterna marki Mercedes-Benz, skuter wodny oraz trzy samochody marki Mercedes E350 CDI.

Ponadto zajęto nieruchomości należące do organizatorów procederu, w tym domy w okolicach Słupcy, mieszkanie w Poznaniu i działki niezabudowane w powiecie konińskim.

Funkcjonariusze Policji zabezpieczyli też inne składniki majątkowe w postaci luksusowych zegarków, biżuterii ze złota i innych kosztowności oraz kilkanaście sztuk broni „białej".

Prowadzony przestępczy proceder mógł doprowadzić do uszczuplenia w zakresie podatku VAT na kwotę  kilkudziesięciu mln złotych.