«Powrót

Pięć milionów szt. nielegalnych papierosów nie trafi na rynek

Pięć milionów szt. nielegalnych papierosów nie trafi na rynek

Pięć milionów szt. nielegalnych papierosów nie trafi na rynek

Kontrola części ładunkowej pojazdu - funkcjonariusz wyciąga papierosy z kartonu
Magazyn z kartonami papierosów ułożonych na podłodze

Kolejnym efektem współpracy KAS i CBŚP jest przejecie blisko 5 mln szt. papierosów, wartych około 3,5 mln zł. Gdyby ten towar trafił na rynek Skarb Państwa poniósłby straty rzędu ponad 5 mln zł. Do sprawy zatrzymano mężczyznę, który już usłyszał zarzuty przestępstwa skarbowego.

Papierosy zatrzymano w trakcie wspólnych działań kontrolnych na terenie gminy Stare Miasto. Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Kalisza wspólnie z policjantami kaliskiego Wydziału Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Poznaniu znaleźli w dostawczym mercedesie blisko 1,4 mln sztuk papierosów różnych marek bez znaków akcyzy. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że załadunek „trefnego" towaru mógł mieć miejsce w usytuowanym niedaleko magazynie użytkowanym przez kierującego pojazdem.

Decyzja o przeszukaniu magazynu okazała się strzałem w dziesiątkę. Kontrolujący znaleźli w nim ponad 3,6 mln szt. papierosów bez akcyzy. Były to te same marki tytoniowe, co zabezpieczone wcześniej w mercedesie. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 5 mln szt. nielegalnych papierosów. Gdyby ten towar trafił na rynek Skarb Państwa poniósłby straty rzędu ponad 5 mln zł.

Kierowcy pojazdu, który  został przesłuchany w charakterze podejrzanego, postawiono  zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego tzw. „paserstwa akcyzowego". Do sprawy jako dowód zabezpieczono także samochód służący do transportu nielegalnego towaru.