«Powrót

Ogólnopolskie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

Ogólnopolskie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

Ogólnopolskie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

W dniu 26 września na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbyły się centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej połączone z nadaniem sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu. Tegoroczne święto miało szczególny charakter, gdyż obchodziliśmy je po raz pierwszy.

Jesteśmy młodą formacją, która zaczyna pisać swoją historię, dlatego też organizacja pierwszego ogólnopolskiego Święta KAS była wielkim wyróżnieniem dla naszego miasta i regionu.

Uroczystości rozpoczął koncert w Katedrze Poznańskiej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej   Sił   Powietrznych,  poprzedzający  Mszę Świętą  za  funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończeniu mszy Szef KAS Minister Marian Banaś złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Zasadniczą część obchodów, uroczysty apel z okazji dnia KAS na Placu Katedralnym rozpoczęło złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości oraz przegląd pododdziałów przez Szefa KAS.  

Oprócz Ministra Banasia i Arcybiskupa Gądeckiego wśród gości obecnych na placu byli:  Minister Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Z-cy Szefa KAS Piotr Walczak i Paweł Cybulski, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, reprezentanci służb mundurowych, duchowieństwa, prokuratur, świata nauki oraz reprezentanci Krajowej Administracji Skarbowej – dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej, naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych oraz naczelnicy Urzędów Skarbowych województwa wielkopolskiego.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością zaproszone poczty sztandarowe: 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.

Uroczystość nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu rozpoczęło wbicie gwoździ w drzewce sztandaru i dokonanie wpisu do księgi pamiątkowej przez Ministra  Banasia,   Arcybiskupa   Gądeckiego i  Dyrektora  Izby  Administracji  Skarbowej w Poznaniu Agnieszkę Szymankiewicz. Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie sztandaru przez Arcybiskupa Gądeckiego, po którym nastąpiło przekazanie sztandaru przez Szefa KAS Dyrektorowi IAS w Poznaniu. Ten fragment uroczystości zakończyła prezentacja sztandaru przed frontem pododdziałów.

Druga część uroczystości obejmowała wręczenie odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę wyróżnionym pracownikom i funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej. Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale Za Długoletnią Służbę z rąk Ministra Andrzeja Dery, któremu asystował Szef KAS odebrało 36 osób z całego kraju.

Po zakończeniu ceremonii wręczania odznaczeń państwowych głos zabrał Minister Andrzej Dera, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy z gratulacjami dla funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Następnie głos zabrał Minister Marian Banaś , który podkreślił znaczenie reformy wprowadzającej KAS w kontekście poprawy ściągalności podatków i ograniczenia „szarej strefy", która dotychczas w znaczny sposób uszczuplała wpływy budżetowe. Szef KAS wspomniał też o zrealizowanych ważnych projektach legislacyjnych, które przyczyniły się do zwiększenia wpływów budżetowych: pakiecie paliwowym, pakiecie energetycznym, systemie monitorowania przewozu towarów wrażliwych (SENT). Kończąc wystąpienie Minister Banaś powiedział: „Wszystkie sukcesy Krajowej Administracji Skarbowej nie byłyby możliwe bez codziennej, odpowiedzialnej pracy funkcjonariuszy i pracowników tworzących KAS. Państwa postawa to nowoczesny patriotyzm, za który bardzo dziękuję".

Po wystąpieniu Ministra Banasia głos zabrała Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Pani Agnieszka Szymankiewicz, która podziękowała Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za słowo duszpasterskie i możliwość zorganizowania uroczystości w tak szczególnym miejscu dla naszej historii jak Katedra Poznańska i Ostrów Tumski. Dyrektor IAS podziękowała też Szefowi KAS za nadanie sztandaru, a wszystkim gościom za przybycie na nasze święto.

Uroczystość zakończyła musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.