«Powrót

Dzień Krajowej Administracji Skarbowej na poznańskim Placu Wolności

Dzień Krajowej Administracji Skarbowej na poznańskim Placu Wolności

Dzień Krajowej Administracji Skarbowej na poznańskim Placu Wolności

W dniu 26 września na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbyły się centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej połączone z nadaniem sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom była wystawa zorganizowana na Placu Wolności.

W trzech namiotach Krajowej Administracji Skarbowej zgromadzono eksponaty z historii polskiego cła i skarbowości oraz wyroby ze zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES), zatrzymane przez funkcjonariuszy na terenie całego kraju.

Wśród prezentowanych okazów CITES były wyroby z kości słoniowej, skóry lamparta, geparda, zebry i pytona, torebki, buty i paski ze skór krokodyli i węży. Jednym z najciekawszych eksponatów był naturalnej wielkości spreparowany krokodyl kameruński.

Wiele interesujących eksponatów i dokumentów  można było zobaczyć w gablotach poświęconych naszej historii. Do najciekawszych można zaliczyć zwykle niedostępne archiwalia z dziedziny cła i skarbowości, pochodzące z prywatnych zbiorów, stemple, zamknięcia celne i mundur funkcjonariusza z okresu międzywojennego, a także pięć, niegdyś będących w powszechnym użytku, kas fiskalnych. 

Kolejną atrakcją były pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane w ramach programu „Nauka poprzez zabawę" przez załogę Centralnego Laboratorium Celno-Skarbowego w Otwocku.

Wystawę uzupełniał pokaz aktualnie użytkowanego przez Służbę Celno-Skarbową sprzętu: samochodu z urządzeniem RTG do prześwietlania paczek i bagaży oraz mobilnego laboratorium do badania paliw w trakcie kontroli drogowych.

Na Placu Wolności nie mogło zabraknąć naszych czworonożnych funkcjonariuszy labradora DEMO, specjalisty od narkotyków i labradora IZI posiadającego znakomity nos do wyrobów tytoniowych.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy rysunkowe, układanki puzzle i kolorowanki, a także drobne upominki: odblaski, kredki, długopisy, notesy, smycze i gwizdki.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem – przez cały dzień odwiedziło ją ponad 500 osób.