«Powrót

Uwaga na przesyłki z podróbkami

Uwaga na przesyłki z podróbkami

Uwaga na przesyłki z podróbkami

Podrobione buty przeznaczone na zniszczenie - funkcjonariusz służby celno-skarbowej stojący przy regałach z pudełkami z butami
Kontener z zatrzymanymi paczkami z towarem podejrzanym o naruszenie praw własności intelektualnej
Kontrola towarów
Kontrola towarów
Podrobione buty
Podrobione buty
Podrobione buty
Podrobione buty przeznaczone na zniszczenie- regały z pudełkami z butami

Wzrasta ilość przywożonych przesyłek z towarami naruszającymi prawo własności intelektualnej (IPR) tzw. podróbkami. W Oddziale Celnym MTP w Poznaniu od początku roku zatrzymano ponad 600 przesyłek z podrobionymi towarami.

W porównaniu z zatrzymaniami z 2016 roku to już o 750 % więcej, a do końca roku zostało jeszcze kilka miesięcy i ilość zatrzymań ciągle rośnie. Główne kierunki przywozu podróbek to Chiny, Singapur, Malezja oraz Holandia gdzie przepakowywany jest towar i stamtąd trafia do krajów przeznaczenia. Własność intelektualna chroniona jest ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności intelektualnej, a zgodnie z art. 305 ust. 1 „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".
Funkcjonariusze celno-skarbowi w Oddziale Celnym MTP w Poznaniu zatrzymują wszystkie towary w stosunku do których mają podejrzenie, że naruszają prawo własności intelektualnej i które objęte są decyzjami ochronnymi wydanymi przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na wniosek właścicieli praw, których ochronie podlegają znaki towarowe. O tym, czy do złamania praw własności intelektualnej doszło decyduje właściciel znaku towarowego, a w końcowym efekcie sąd. W bieżącym roku już pięciu posiadaczy decyzji ochronnych w ramach IPR posiadają pozwolenie na stosowanie „procedury małej przesyłki". Procedura ta dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, które zawierają nie więcej niż trzy jednostki lub których waga wynosi poniżej 2 kg. Procedura małej przesyłki pozwala organowi celno-skarbowemu na podejmowanie za zgodą odbiorcy przesyłki decyzji o zniszczeniu towaru w trybie uproszczonym. Wzrost indywidualnych zamówień obuwia sportowego ze znakami towarowymi znanych firm spowodował gwałtowny wzrost zatrzymanych towarów. W większości są one niszczone. W sytuacji kiedy odbiorca nie wyraża zgody na zniszczenie towaru, właściciele praw mogą składać wnioski o ściganie i ukaranie.

Zagrożeniem naruszenia znaku towarowego jest podrabianie towaru i fałszowanie znaków towarowych. Podróbka to każdy produkt, na którym umieszczono podrobiony znak towarowy lub zarejestrowany znak towarowy bez zgody uprawnionego do niego właściciela marki. Problemem jest również imitacja towarów, które naruszają prawo do chronionych wzorów przemysłowych. Żaden rodzaj podróbek nie zagwarantuje nam jakości oraz wygody jaką gwarantuje nam producent znanej i cenionej marki obuwia oryginalnego. Podróbki nie tylko nie posłużą nam długo, ale dodatkowo mogą stać się przyczyną kontuzji. Nieoryginalne buty sportowe do biegania nie są wyposażone w technologie, które umożliwiają bezpieczny trening. Nie posiadają odpowiedniej amortyzacji przez co narażają na kontuzje.
Plagą stały się zakupy butów sportowych przez internet. Większość zamawianych przesyłek to towary podrobione znanych marek sprowadzane w przeważającej większości z państw Dalekiego Wschodu. Nie oznacza to jednak, że jeżeli metka wskazuje nam Chiny lub Wietnam jako miejsce produkcji  to od razu jest to podróbka. Znani producenci butów to ogromne korporacje posiadające fabryki w różnych krajach, również w krajach Dalekiego Wschodu. Przy zamawianiu przez internet nawet doświadczona osoba w tym temacie może zostać oszukana. Jest to spowodowane tym, że sklepy sprzedające podrobione buty często używają zdjęć obuwia oryginalnego, a ponad to, podróbki stają się coraz bardziej podobne do towarów czołowych marek.

Jak sprawdzić czy sklep ma podrobiony towar?

  1. podróbki oferowane są z reguły w niższych, bardziej „atrakcyjnych" cenach
  2. jakość i wykończenie często pozostawia wiele do życzenia
  3. sprzedawane są najczęściej na targowiskach, bazarach, ulicznych stoiskach i przez internet
  4. dostępne są całe rozmiarówki i kolorystyka, a czas dostawy jest długi (ponad 20  dni)
  5. propozycja otrzymania rabatu przy kupnie większej ilości
  6. brak telefonu kontaktowego wtedy gdy siedziba firmy jest poza Polską
  7. brak zwrotów i brak informacji jak tego dokonać (brak formularzy do pobrania z adresem do wysyłki)

Kupujmy u zaufanych sprzedawców. Najlepiej w polskich sklepach posiadających oficjalne konta u producenta. W zakładce firmy powinien widnieć adres siedziby firmy wraz z numerem telefonu. Nie ma w Polsce firmy handlującej oryginalnym towarem, która zarejestrowana byłaby tylko i wyłącznie za granicą. Zanim dokonamy zakupu dobrze byłoby zapoznać się z opisem wybranej marki obuwia w internecie. Często metka na towarze zawiera ważne informacje. Niektóre marki mają obuwie z metką na której znajduje się specjalny kod, a po jego wpisaniu w wyszukiwarce „Google" można uzyskać dane o danym modelu obuwia. Należy zapoznać się z ceną danego modelu, zaproponowana zbyt niska cena może świadczyć, że mamy do czynienia z podróbką. Oryginalne towary pakowane są w markowe pudełka. Decydujące znaczenie ma rodzaj i grubość kartonu z jakiego złożone jest pudełko, jakość nadruków i etykieta. Są marki gdzie po zeskanowaniu etykiety na kartonie smartfonem albo czytnikiem kodów kreskowych towar zostaje zidentyfikowany z podaną kolorystyką. Dobrze zapoznać się z takimi detalami jak plastikowa wstawka w podeszwie buta, sznurówki, kolor wkładek, napisy pod wkładką oraz data produkcji.
Musimy być świadomi tego, że kupując towary podrobione zostajemy okradzeni. Podrobione towary nie gwarantują takiej jakości jak oryginalne, nie tylko zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu ale również mają niekorzystny wpływ na zatrudnienie w Unii Europejskiej. Wzrasta bezrobocie, zmniejszeniu ulegają wpływy do Skarbu Państwa, poszkodowany jest właściciel praw, poszkodowane jest społeczeństwo. Osoby zamawiające towary, które okazują się podróbkami to często nieświadomi klienci lub kupujący w dobrej wierze. Niektórzy z oszukanych to ludzie nieświadomi marek, którym nazwy nic nie mówią względnie ludzie wprowadzeni w błąd, którzy nie wiedzą że nabywają towar podrobiony. Zamówienie towaru po niższych cenach traktują jako okazję. Dostali informację od sprzedawcy, że nabywany przez nich towar jest tańszy bo nie ma wliczonej 50 % marży, nie ma kosztów transportu wynoszących 20 %, wysyłany jest bezpośrednio od producenta czyli bez pośredników – sklepów oraz że należności celne i podatkowe są opłacone. Sprzedający gwarantuje, że towar jest oryginalny, nie informuje o dodatkowych kosztach związanych z opłaceniem cła i podatku VAT nie informuje również skąd wysyłany jest towar. Są jednak klienci świadomi marek i zdający sobie sprawę, że kupują towar podrobiony. Do odprawy celnej zgłaszają towar jako towar nieoznaczony znakami towarowymi a w gruncie rzeczy jest to towar oznaczony albo sprowadzają obuwie oznaczone znakami towarowymi, a zgłaszają je jako klapki lub buty ortopedyczne.