«Powrót

MF i KAS na spotkaniu z przedsiębiorcami w Wielkopolsce

MF i KAS na spotkaniu z przedsiębiorcami w Wielkopolsce

MF i KAS na spotkaniu z przedsiębiorcami w Wielkopolsce

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej Pani Agnieszka Szymankiewicz zaprezentowała podatkowe udogodnienia dla firm
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej Pani Agnieszka Szymankiewicz zaprezentowała podatkowe udogodnienia dla firm
W konferencji wziął udział również wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski.
Gościem specjalnym spotkania był premier RP Mateusz Morawiecki.
Pan Mariusz Haładyj - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Równolegle do konferencji uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze strefy informacyjno-doradczej
Równolegle do konferencji uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze strefy informacyjno-doradczej
  • W Przygodzicach koło Ostrowa Wielkopolskiego odbyła się druga konferencja z cyklu  „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany".
  • W spotkaniu z przedstawicielami biznesu uczestniczyli premier RP Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski.

Tematem konferencji były zmiany, które dla przedsiębiorców przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu. Obecny na spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę na skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego:

„Dzisiaj praktycznie wyeliminowaliśmy z wielu sektorów przestępców podatkowych i mafie vatowskie, a w polskim systemie pojawiło się dodatkowo 40 mld zł, które przekazaliśmy m.in. na Rodzinę 500 plus i budowę infrastruktury – mówił premier.

Zapewnił też o dalszych staraniach dla przebudowy systemu podatkowego, tak aby był korzystniejszy dla małych przedsiębiorstw.

Zapowiedział powołanie Rzecznika Praw Małego i Średniego Przedsiębiorcy „który wobec urzędów skarbowych i wobec wszystkich innych urzędów miejskich, gminnych ma pełnić rolę ambasadora, adwokata w sprawach, które czasami nie działają tak, jak powinny".

KAS wspiera biznes

Wiceminister finansów Paweł Cybulski mówił o ważnej roli administracji we wsparciu i ochronie uczciwych przedsiębiorców oraz o konsekwentnej walce z podmiotami łamiącymi zasady zdrowej konkurencji.

„KAS w przedsiębiorcach chce mieć rzeczywistych partnerów, w myśl zasady: zaufanie jest droższe niż podatki. Budowa relacji partnerstwa to proces słuchania, zrozumienia i wdrożenia rozwiązań korzystnych zarówno dla administracji jak i biznesu. Konstytucja Biznesu jest dla nas kamieniem milowym, ważną wskazówką, ułatwiającą nasze działania"- stwierdził.

Zastępca Szefa KAS zwracał też uwagę na większą przyjazność zreformowanej administracji skarbowej:

"Myślę, że już widać zmiany. Mamy mniej kontroli wśród podatników bo staramy się w większym stopniu bazować na systemach analitycznych, nie prowadzić działań nieefektywnych i zabierających czas. Krajowa Administracja Skarbowa ma być wizytówką sprawnie działającego państwa".

3×P w praktyce - podatkowe udogodnienia dla firm

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Agnieszka Szymankiewicz przybliżyła przedsiębiorcom  zasadę Ministerstwa Finansów ,,3×P" (prosty, przyjazny i przejrzysty system podatkowy).

„Dla nas najważniejszymi partnerami w przestrzeni gospodarczej są właśnie mali i średni przedsiębiorcy. Wprowadzone i przygotowywane ułatwienia będą przede wszystkim nastawione na wspieranie małego biznesu" – podkreśliła.

Konferencji tradycyjnie towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci wielkopolskiej KAS udzielali przedsiębiorcom informacji i wyjaśnień dotyczących podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

Spotkanie w Przygodzicach w cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nim ok. 180 osób.


***

Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa są partnerami tego przedsięwzięcia.

Kolejne spotkanie odbędzie się 4 czerwca w Chełmie.