«Powrót

Weekend pełen festynów

Weekend pełen festynów

Weekend pełen festynów

Wręczenie pucharów
Start biegu głównego
Dziewczyny na podium
Namiot IAS na festynie w Lesznie
Startują maluchy
Pierwszy kontakt z kasą fiskalną
Wystawa cites w poznańskim ZOO
Wystawa cites
Agnieszka Szulim

Festyn w Lesznie, Bieg Św. Mateusza oraz konferencja i wystawa w poznańskim ZOO – to miejsca, w których obecni byli w ostatni weekend pracownicyi funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

W sobotę 16 września już po raz osiemnasty odbył się Bieg Świętego Mateusza, impreza rekreacyjno-integracyjna mieszkańców Osiedla Orła Białego organizowana przez Parafię pw. Św. Mateusza w Poznaniu. Przez lata patronem biegu był Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu i wielkopolscy celnicy. W tym roku, z uwagi na utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, patronat nad biegiem objęła Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Pani Agnieszka Szymankiewicz.

W ramach imprezy rozegrano cztery biegi w różnych kategoriach wiekowych. Nagrodą za zajęcie pierwszych trzech miejsc w biegu głównym z podziałem na kategorie kobiet i mężczyzn, były okazałe puchary patrona biegu, które wręczył Z-ca Dyrektora IAS Pan Adam Barciszewski.

*******

Równolegle, na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie pracownicy Urzędu Skarbowego w Lesznie oraz funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu uczestniczyli w festynie organizacji pozarządowych zorganizowanym przez Urząd Miasta Leszna. Była to trzecia edycja akcji Aktywne Obywatelskie Leszno, w trakcie której około 200 wystawców zaprezentowało odwiedzającym mnóstwo atrakcji, wśród których dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Przedstawiciele Urzędu Skarbowego postawili na działania edukacyjne. Dzieci odwiedzające nasze stanowisko rozwiązywały krzyżówki o tematyce podatkowej oraz mogły drukować paragony fiskalne na prawdziwej kasie.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej zaprezentowali natomiast zarekwirowanena lotnisku Ławica nielegalnie przewożone do Polski przedmioty – buty i odzież ze skóry aligatora i pytona, koralowce, muszle i inne ciekawe przedmioty.

Największe zainteresowanie wzbudzał  czworonożny  "funkcjonariusz" służby celno-skarbowej labrador IZI, specjalista od wyszukiwania wyrobów tytoniowych.

*******

Następnego dnia w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu miało miejsce ważne wydarzenie związane z misją ochrony zwierząt. Ambasadorka Don Vittorio Foundation for Wild Animals dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak podpisała dokument pod budowę pierwszego w Polsce sanktuarium dla niedźwiedzi wargaczy. Wyjątkowy projekt i niezwykła misja. Dlaczego?

Wargacz traci dom przez wycinanie lasów pod nowe uprawy, staje się zabawką
dla ludzi, narzędziem do zarabiania pieniędzy, kulinarnym przysmakiem. Handluje się jego narządami: skórą, zębami, sadłem. Obcina się mu łapy i przyrządza z nich zupę. Wargacze łatwo się oswajają, mimo, że są groźnymi drapieżnikami. Można  je w zasadzie oswoić tak jak psa. Trzeba tylko je wcześniej „złamać". To łamanie trwa latami: przez nos przeciąga się im metalowe obrączki i sznury, łamie paznokcie i kły. Niedźwiedzie tracą wzrok, słuch i węch. Poddawane wielogodzinnym torturom, uczą się posłuszeństwa i sztuczek: tańca na dwóch łapach, podnoszenia łap do góry, fikołków. W cyrkach są zwykle określane mianem  "dancing bears", czyli "tańczące niedźwiedzie"

Projekt łączy dwa w jednym: pomaga zwierzętom, które są skrzywdzone, a z drugiej strony realizuje ideę zoo. Poznańskie sanktuarium powstanie w ramach Europejskiego Programu Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP (European Endangered Species Programme).

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu zaprezentowała stoisko dydaktyczne
z okazami CITES, które idealnie wpisywało się tematem w ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. Nasza kolekcja wywarła duże wrażenie na zwiedzających, gościach i mediach.